с. Зверино, общ. МездраМлади момичета и ергени отиват в гората за бръшлян. В дома на някоя от девойките кичат “Бръшлени китки” и наричат всяко от листенцата. Най-напред на “Божата майка”, после на либето и след него на всички членове от семейството, като се започва от най-възрастния. Всяка девойка бележи китката си с белег (пръстен, гривна или други подобни, с цветно конче). Привечер поставят китките в котел с “мълчана вода”. Върху софричка се посипва зеере (сборно наименование на семена от житни култури). Младите хора се захващат на хоро и играят под звуците на изпълнена от тях песен:
“Бръшленкьо ле мили брайно,
сега сме те натопили
кален вален до колене
зарана ще те извадиме
златен сребрен до рамене…”
През нощта котела с китките се поставя да “преспи” в къща, където “огън не е палено”, а на сутринта младите го изнасят навън заедно със софрата. Играят около нея специални обредни хора и пеят песен:
“Бръшленкьо ле мили брайно
снощи сме те натопили
кален вален до колене
сега ще те вадиме
златен сребрен до рамене…”
След хорото започва ваденето на китките и наричане по което гадаят за женитба. Китките вадят от котела млади момичета на пред женитбена възраст. Някоя възрастна жена нарича: “През дол бяга, цървули стяга” – което означава, че момичето чиято е китка ще се ожени за овчар. “На стол седи, книга пише” – за даскал; “Право седи, криво съди” – за съдя и т.н. По здравината на брашлените листенца всяка от девойките гадае за здравето, на онзи за когото са наречени.
“Бръшленкьо”
с. Зверино
Попълнил анкетната карта: Таня Иванова Стоянова; организатор-читалище “Факел”.
|